Skip to Content

Jak zachowywać się podczas pracy przy pszczołach?

06.09.2024 

Podczas pracy z pszczołami należy wykazywać się odpowiednią wiedzą. Współczesne rasy pszczół są dosyć mało agresywne, lecz w określonych sytuacjach może dojść do ataku ze strony owada. Stosowanie się do poniższych zaleceń z pewnością ułatwi wykonanie obowiązków należących do pszczelarza w bardziej komfortowych warunkach.

Po pierwsze...

...i najważniejsze – spokój i jeszcze raz spokój. Pszczoły robią się nerwowe w momencie, gdy pszczelarz uderza elementami ula, bądź narzędziami pracy. Tworzy to drgania, które są irytujące dla rodziny pszczelej. Nie należy również wykonywać szybkich i gwałtownych ruchów. Ponadto próby odgonienia pszczoły, w postaci np. machania ręką, jedynie pogarszają sytuacje. Gdy pszczółka będzie latała blisko Ciebie zaleca się zostawienie jej w spokoju. W większości przypadku jest zainteresowana Tobą, a w momencie gdy skapnie się, iż nie jesteś rośliną która daje nektar lub pokarm to odleci dalej, pozostawiając nas w spokoju.

Nie naciskamy pszczół!

Również powinno się zadbać o ochronę swoich dłoni. Niezależnie od tego czy pracujemy w rękawiczkach czy bez nich koniecznie trzeba unikać naciskania pszczół. Gdy owad zostanie przyciśnięty np. do ramki przez nas to można mieć 100% pewności, że nas użądli. W momencie gdy nie możemy dotknąć elementu bądź narzędzia pracy, ponieważ jest cały osłonięty przez pszczoły to należy je usunąć poprzez zmiotkę lub dmuchawę, albo nawet poprzez krótkie, energiczne ale nie zbyt chaotyczne posunięcie pszczół dłonią. Ponownie w większości przypadków owad nie powinien nas zaatakować oraz oddali się.

Jak używać dymku?

Co do dmuchawy jest bardzo pomocna podczas prac. Jej odpowiednie użycie pozwoli na oddalenie się pszczół z konkretnych elementów. Jest to spowodowane tym, iż tlenek węgla (CO), który wydziela się w postaci dymu z dmuchawy jest kojarzony przez pszczoły z pożarem. W momencie gdy owady wyczują dym, przerwą swoje aktualne zadanie oraz uciekną do ramek z miodem by pobrać pokarm i uciec z ula. Jest to sposób ochrony zasobów rodziny przed domniemanym pożarem. Nie wolno dmuchać zbyt dużo, gdyż może to doprowadzić do uduszenia pszczół, bądź efektu ubocznego w postaci agresji pszczół.

Ratuj się kto może przed rabunkiem

Ul należy również zabezpieczyć przed dostaniem się pszczół z obcych pni. Obecność obcych pszczół może doprowadzić do ataku mocniejszej rodziny na słabszą w celu zrabowania zasobów pokarmowych ofiary. Aby uchronić się przed rabowaniem nie zalecam otwierać całego ula od góry. Dobrze jest wtedy położyć od góry jakieś deseczki, a najlepiej białą szmatkę/ręcznik/prześcieradło, które będzie lekko nawilżona wodą.

Pogoda a praca przy pszczołach

Pracę przy ulach podejmuje się wyłącznie w określonych warunkach pogodowych. Nie wolno otwierać ula, gdy temperatura wynosi poniżej 17°C, gdyż może to doprowadzić do oziębienia i śmierci czerwiu w ramkach. Praca podczas deszczu doprowadzi do zalanie ula wodą co może poskutkować zbyt dużą wilgocią w ulu, a nawet śmiercią rodziny pszczelej. Podczas burzy i wiatru pszczoły są agresywne więc odradzam pracę i proponuje poczekanie na lepsze warunki atmosferyczne.

 

Opracował Bartosz Adamkiewicz